Kullanılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Nelerdir?

Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Nelerdir?

kullanilir.com kullanilir.com -
326 0

Subbuhun kuddusün rabbüna fazileti sırrı bunu öğrenmek isteyen her Müslüman tarafından merak edilerek sorulmaktadır. Genellikle ilk kez duyulmuşsa ya da yeni okunmak isteniyorsa sadece nasıl okunduğu değil fazileti, kıssası da merak edilmektedir.

Namazların secdesinde bu duayı okumanın sünnet olduğu belirtilmektedir. Bununla beraber cemaat ile birlikte kılınıyorsa namazı uzatmamak için bu etmemek söylenmektedir. Teravih namazının kılınması sırasında, namaz arasında okunabileceği de yine belirtilmektedir.

Bunun dışında vitir namazı kılınması sırasında Sübhanel Melikil Kuddusi tesbihini üç defa söylemenin müstehap olduğu belirtilmektedir. Subbuhun kuddusün rabbüna fazileti sırrı oldukça fazla olduğu için bunu sık sık okumak önerilir. Üçüncü söylerken, sesin yükseltildiği açıklanmaktadır. Peygamber Efendimiz S.A.V.’in vitir namazında selam verdiği zaman Sübhanel Melikil Kuddusi okuduğu söylenmektedir. İsmi şerifi okuyan kişilerin başka kişilerin kötülüğüne maruz kalmayacağı belirtilmektedir.

Birinden Paranı Almak İçin Okunacak Dua başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Subbuhun kuddusün rabbüna duası ve kıssası

Subbuhun kuddusün rabbüna duası ve kıssası da yer almaktadır. Rivayet olunana göre İbrahim Aleyhisselam’ın 12.000 hayvandan oluşan hayvan sürüleri mevcuttu. Bunun dışında bunları koruyan köpeklerin sayıları da yine fazlaydı. Bunların yine boyunlarında altından tasmalar dünyaya ram olanları tahkir için vardı.

Bir gün Cebrail Aleyhisselam insan kılığına girmiş şekilde yanına gelerek, bunların, kime ait olduğuna dair bazı sorular sordu. Bundan sordu İbrahim Aleyhisselam kendisinin emanetçi olduğunu söyleyerek bunların rabbine ait olduğunu açıkladı. Sonrasında Cebrail Aleyhisselam ona satıp satmayacağına dair tekrar sualde bulundu. Bundan sonra ise İbrahim Aleyhisselam rabbini bir defa zikret üçte birini, üç defa zikret tamamını verim şeklinde buyurdu. Cebrail Aleyhisselam da Subbuhun Kuddusun Rebbul Melaiketihi ve’r ruh şeklinde yanıt verdi.

Bundan sonra ise İbrahim Aleyhisselam alıp götürmesini ve hepsinin onun olduğunu söyledi. İbrahim Aleyhisselam’a kendinin bir melek olduğunu ve alamayacağını açıklayınca İbrahim Aleyhisselam ise kendinin Halil olduğunu ve verdiğini geri alamayacağını belirtti. Bundan sonra İbrahim Aleyhisselam bunları satarak geniş bir arazi satın aldı, Müslümanların yararlanması için bunu bahşetti. Subbuhun Subbuhun kuddusün rabbüna duası ve kıssası da böylece açıklanabilir.

Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti
Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti

Subbuhun Kuddusün Havassı

Subbuhun Kuddusün havassı üzerine yorumlar da yer almaktadır. Bu duayı her gün okuyan pek çok Müslüman olup bazı kişiler internet üzerinde okuduktan sonra ne gibi faziletleri gördüğünü açıklayabilmektedir. Subbuhun kuddusün rabbüna fazileti sırrı da bunlar okunarak daha iyi bir şekilde öğrenilebilir. Bunu her Müslümanın düzenli olarak okuması önerilir.

Subbuhun kuddusün rabbüna ne demek

Subbuhun kuddusün rabbüna ne demek bakıldığında bir zikir olduğu, oldukça etkili ve tesirli olduğu görülmektedir. Bu dua Allah’ı noksan sıfatlardan mukaddes, münezzeh olduğunu zikreden Sübhan, Kuddüs ile tesbih ve tazim etmektedir. El Kuddüs her eksiklik, hata, kusur ve acizlikten münezzeh, mukaddes, pak ve temiz tarzı manaları taşımaktadır. Her mahlukatı hem maddi hem de manevi kirden, ayıplardan arındıran, temizleyen demektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir