Kullanılır

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kolajen nedir ve ne için kullanılır? Collagenin faydaları nelerdir 2024

Kolajen nedir ve ne için kullanılır? Collagenin faydaları nelerdir 2024

kullanilir.com kullanilir.com -
463 0
Kolajen Nedir

Kolajen Nedir?

Kolajen nedir? Genellikle cilt sağlığıyla ilişkilendirilen kolajen, aslında yapısal ve işlevsel olarak tüm vücudumuz için gerekli olan bir protein türüdür. Başlıca işlevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücudun bütünlüğünü korumaktır. Vücudumuzda kolajen olmazsa vücut parçalarımız bir arada kalamaz. Vücuttaki bağ dokusunun %80’ini oluşturan kolajenin temel işlevi, cildin yapısını oluşturan, cilde güç, esneklik ve dayanıklılık kazandıran bir ağ oluşturmaktır.

Kolajen ne işe yarar?

Peki ya Kolajen ne işe yarar? Kolajen fibroblastlar ve diğer hücreler tarafından oluşturulan bir proteindir. Fibroblast bağ dokusunun temel hücresidir ve fibroblastların en önemli işlevi cilt için son derece önemli olan kolajen ve elastin üretmek, cilde parlaklık ve elastikiyet kazandırmaktır. Temel bir bileşen olan kolajen, kemikleri ve kasları bir arada tutar, vücudumuzun organlarını korur ve cilt elastikiyetini artırır.

Nasıl ki yaşam tarzımız, iklimimiz ve beslenme alışkanlıklarımız vücudumuzun kolajen üretimini etkiliyorsa, doğal bir süreç olan yaşlanma da kolajen üretiminde azalmaya neden olur. Ortalama insan vücudunda 25 yaşından sonra kolajen üretiminde yılda %1-2 oranında azalma meydana gelir. 40 yaşına geldiğimizde vücudumuzda 30 yaş öncesine göre %10-20 oranında kolajen kaybı yaşanır. Bu kayıplar insan doğası gereği yaşadığımız süreçlerin bir parçasıdır. Yaşlandıkça cilt elastikiyeti azalır, ciltte kuruluk, incelme, ciltte sarkma, kırışıklıklar, güneş lekeleri, saç kalitesinde bozulma ve tırnaklarda kırılganlık meydana gelir. Kollajen yaşlanma belirtilerini hafifleterek kişinin daha parlak, canlı bir cilde sahip olmasına ve daha genç görünmesine yardımcı olur.

Kolajen (Collagen) takviyesi işe yarıyor mu?

Belirli beslenme alışkanlıklarının benimsenmesi ve zararlı içki alışkanlıklarının bırakılmasıyla kolajen kaybı bir dereceye kadar önlenebilir. Özellikle 40 yaş ve menopoz sonrasında vücudun üretme yeteneğinin zayıflaması sonucu kaybedilen kolajenin yeniden kazandırılması ancak bu amaca yönelik özel olarak geliştirilmiş takviyelerle mümkündür.

Kolajen takviyesi ciltte kolajen üretimini aktive ederek yaşlanma belirtilerini azaltmak, cildin daha nemli ve sıkı olmasını sağlamak için kullanılır. Bu ürünleri kullanan kişiler birkaç ay sonra sonuç almaya başladıklarını, ciltlerinin daha parlak, saç ve tırnaklarının daha güçlü olduğunu söylüyorlar. Bilimsel araştırmalara göre kolajen takviyelerinin içerdiği kolajen peptitler kuru cilt ve kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Düzenli kolajen takviyesi ile ciltte, eklemlerde ve kaslarda bulunan kolajen miktarı korunarak cildin yaşlanması yavaşlatılır. Yaşla birlikte ortaya çıkan görme sorunları ve eklem bozuklukları azalır.

Düzenli kolajen kullanımı

Kolajen kullanımı yaşa ve cilt deformasyonunun derecesine bağlı olarak değişir. Ancak tüm klinik çalışmalar kolajenin etkisini görebilmesi için en az 3 ay kullanılması gerektiğini öne sürüyor. Bu 3 aylık süreçte kolajeni kesintisiz kullanmak önemlidir. 3 ay boyunca kolajen desteğinin sürekli kullanımı, cilt kırışıklıklarının azalması, artan cilt elastikiyeti, hidrasyon (su tutma) ve dermal kolajen yoğunluğu. Kolajen takviyelerinin genellikle güvenli olduğu ve bilinçli yan etkileri olmadığı iddia edilmektedir. Ancak bunun kanıtlanması için kapsamlı bilimsel çalışmalara ihtiyaç vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İngilizce Takma İsimler Mükemmel İsimler Sizlerle

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir